W ostatnich dniach temat zmiany granic gmin (np. granic Gminy Miłkowice, czy Krotoszyce) powrócił do debaty publicznej, tym razem w szerszym, ogólnopolskim kontekście. Jak informowaliśmy wcześniej, miasto Legnica podjęło kroki zmierzające do wcielenia części terenów należących do gmin Miłkowice i Krotoszyce, w tym m.in. obszaru cmentarza w Jaszkowie, ale nie tylko….
Zaniepokojenie budził nie tylko sam zamiar przejęcia terenu, ale również brak formalnego dialogu z mieszkańcami i władzami gmin, których to dotyczy. Przypomnijmy, że w przeszłości podobne inicjatywy spotkały się z jednoznacznym sprzeciwem lokalnych społeczności i negatywną opinią Rady Gminy Miłkowice.
Na tle tych wydarzeń istotne znaczenie ma publikacja z dnia 9 lipca 2025 r. w „DGP Dziennik Gazeta Prawna”, w której mec. Maciej Kiełbus, specjalista prawa samorządowego, odnosi się do kwestii zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego. W swoim artykule zauważa, że procedury, w których dochodzi do zmniejszenia obszaru jednej gminy na rzecz drugiej bez obopólnej zgody, mogą budzić społeczne kontrowersje. Podkreśla też, że w dyskusjach nad kształtem granic administracyjnych powinien być respektowany głos wszystkich zainteresowanych stron.
Poniżej publikujemy pełne zdjęcie artykułu, udostępnione przez jego autora na publicznym profilu Facebookowym:

Fot.: „Rząd nie może stosować niecywilizowanych przepisów”, Maciej Kiełbus, DGP Dziennik Gazeta Prawna, 09.07.2025
Udostępnione źródło: Facebook Macieja Kiełbusa : https://www.facebook.com/share/p/19VNS3n1xC/
Ponadto do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów wpisano projekt z dnia 8 lipca 2025 r., rozporządzenia RM, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak relacjonuje mec. Maciej Kiełbus, projekt ten proponuje negatywne rozpatrzenie wszystkich kontrowersyjnych wniosków o zmianę granic z uwagi na „brak obopólnej zgody między jednostkami samorządu terytorialnego objętymi danymi zmianami”. Dotyczy on ustalenia granic niektórych gmin i miast i może wprowadzać zasadę, że zmiany terytorialne będą możliwe wyłącznie przy zgodzie obu zainteresowanych samorządów.

Zobacz wpis Macieja Kiełbusa na temat projektu rozporządzenia: https://www.facebook.com/share/p/19DJtWssSo/
Dla Gminy Miłkowice to potencjalnie korzystna zmiana. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że brak takiego zabezpieczenia prawnego może prowadzić do powracających nacisków ze strony miasta Legnica, bez gwarancji realnego wpływu mieszkańców i władz gminy na przebieg procedury.
Z determinacją będziemy śledzić postęp prac legislacyjnych i regularnie informować na naszej stronie o wszystkich działaniach, które podejmujemy w trosce o spójność i przyszłość naszej lokalnej wspólnoty.
Powiązane materiały:
- Artykuł: „Rząd nie może stosować niecywilizowanych przepisów” – Maciej Kiełbus, „Rzeczpospolita”,
- Historia inicjatywy zmiany granic: https://smgm.pl/2025/02/20/kolejna-proba-odebrania-terenow-gminom-milkowice-i-krotoszyce-poprzez-zmiane-granic-miasta-legnica/
#Miłkowice #GraniceGminy #ZmianaGranic #Samorząd #MSWiA #DGP #MaciejKiełbus